Najboljša božična darila za popotnike
Se pogosto sprašuješ, kaj podariti nekomu, ki “ima vse”? Ima ta oseba (ali družina) rada potovanja in izlete? No, ker dopustov pač ne moreš planirat za druge in sam izlet težko izvedeš kot presenečenje (sploh pri družinah) in je darilo lahko (ne samo časovno, pogosto tudi finančno) velik zalogaj, jim lahko podariš namero “hej, pojdi na izlet”. Najboljša darila za popotnike in izletnike se skrivajo v spodnjem seznamu. Verjamem, da bo vsaj katera izmed idej všeč tvojemu obdarovancu. In česa ne podariti nekomu, ki rad potuje? Oglej si moje predloge za najboljša božična darila za popotnike.
Zakaj NE potovanje, kot darilo?
Potovanje, kot darilo odsvetujem (razen, če zagotovo veš, kam si tvoj obdarovanec želi – taka darila so najlažje izvedljiva za partnerje, saj gremo ponavadi mi z njimi, hehe). Nekdo, ki potuje, si (ponavadi) rad sam izbira destinacije potovanj. In (vsaj zame) je velik del vznemirljivosti že načrtovanje potovanja. S tem, ko to narediš ti za nekoga, mu to odvzameš. No, drugo je. če je nekomu važna končna destinacija in to da “ne rabi za nič skrbet”. Potem je mogoče potovanje (z agencijo) lahko tudi čisto luštno darilo.
Darila za popotnike, ki jih ne priporočam
Poleg izbire destinacije, prav tako ne priporočam nakupa “spomninčkov” (razen, če jih nekdo zbira ali pa veš, da mu je to res všeč). Npr. magneti za hladilnik – super je, če ga kupiš na potovanju, saj je to na nek način tvoj spomin. Za nekoga, ki pa tam ni bil s teboj pa, hm, nima posebne dodane vrednosti (če je magnet za darilo zgolj samo kot pozornost, priporočam, da raje pošlješ kartico – meni osebno veliko več pomeni). Nekdo, ki magnetov ne zbira, ne bo točno vedel, kam ga umestiti – med svoje spomine zelo težko.
Mi npr. zbiramo hiške (in to so edini praholovci, ki jih sprejmem v hišo hehe), vsaka hiška pa predstavlja spomin na kraj, ki smo ga obiskali. Bi pa zelo težko v svojo zbirko umestila hiško, ki bi mi jo prinesel nekdo drug (veš kaj mislim?). Prav tako odsvetujem tudi ostala darila z napisi (majice, torbice…) ali pa razno potovalno opremo (nahrbtnik, oblačila,..) in slike, saj si vsak najraje kupi po svojih željah. (Če že – potem naj bo to kakšen zemljevid). Razen, če veste, točno, kaj si oseba želi (v nasprotnem primeru je bolje kupiti darilni bon, vendar stvar ni tako osebna, če veš, kaj mislim).
Najboljša darila za popotnike
1. Termo flaška
Obvezna oprema vsakega popotnika bi morala biti termo flaška. Pa če je namenjena kavi ali čaju. Če si sam/a, v paru ali z družino – vedno pride prav. Sploh takrat, ko potujete “off road”, strah od vseh kafičev. Zakaj si v naravi ne bi mogli privoščiti toplega napitka (ali pa ekstra hladnega v poletni vročini)? Termovke pridejo prav tudi za kakšne juhe.
Termovko z ilustracijo slovenskega motiva Andreje Karba lahko dobiš na sweetstuff.si.
2. Knjige kot darila za popotnike
Da bi otrokom, predvsem malčkom, približali potovanja in tuje države, predlagam knjigo, v kateri se skozi zgodbo dotakneš te teme. Trenutno so pri nas v igri slikanice. V knjigi Medvedovanje se družina rjavih medvedov poda na veliko božično potovanje okrog sveta, da bi obiskala bližnje in daljne sorodnike. Tudi tiste, ki živijo v najbolj skritih kotičkih sveta in najbolj nenavadnih deželah. Super knjiga za pogovor z otrokom o daljnih deželah, različnih vrstah živali, družini in običajih. Za starejše otroke bi prišel v poštev kakšen atlas, tudi stenska nalepka sveta. Komaj čakam, da skupaj raziščemo cel svet!
Knjigo Medvedovanje lahko dobiš na sodobnost.com.
Planerji kot darila za popotnike
Najboljša božična darila za popotnike so tista, ki bodo obdarovancu pričarala nasmeh.
3. Dnevnik z bucketlist željami
A kaj najdeš v njem? Ja, tudi ideje za potovanja in aktivnosti – v tiste, za katere si čisto pozabil/a, ali pa sploh nisi vedel/a, da obstajajo. Na voljo je več dnevnikov – Bucketlist za družine, Bucketlist Slovenija, Bucketlist za pare, Bucketlist dnevnik, Bucketlist za hedonistke in Bucketlist za gurmane. In kaj je največja posebnost takih dnevnikov? Da svojo željo dejansko napišeš. Ko jo napišeš, je tam. Potem lahko začneš delati v smeri uresničitve. Ja, tako enostavno je. No, svoje želje lahko napišeš tudi na listek in si ga prilepiš, ampak je lepše imeti vse na kupu – tudi pogledati nazaj je lepo..
Dnevnik lahko dobiš na bucketlist.si.
4. Izletnik
Podobno kot Bucketlist, Jaz pa pojdem vsebuje ideje za izlete po Sloveniji. Na voljo je več izletnikov – Jaz pa pojdem, Jaz pa pojdem z otroki in Jaz pa pojdem s psom. Zelo mi je všeč, da so v njem zapisani podatki (primerna starost otroka, dostop z vozičkom, parkirišče, čas..). Za družine še posebej priporočam Jaz pa pojdem z otroki, saj je knjižica namenjena tudi njim, saj jih nagovarja, lahko ga tudi pobarvajo.. poleg spominov, tako ustvarjate tudi skupno knjižico.
Izletnik lahko dobiš na jazpapojdem.si.
5. Planerji kot darila za popotnike
Ja seveda, kako si boš pa drugače splaniral/a potovanje, če ne s planerjem? Obstaja jih seveda zelo, zelo veliko. Od klasičnih vezanih na leto, vezanih na šolsko leto, do takih, kjer sam vpisuješ datume – tak, kot je npr. tudi moj. Planer Moje leto je zato super za darilo, saj ga lahko podariš kadarkoli v letu. Ko se ti zazdi, začneš planirati. Pa tudi kakšen teden lahko spustiš (ko si npr na bolniški) in strani ne bodo šle v nič. Kok super, ane? Poleg klasičnih dni, si v njem lahko splaniraš tudi čas zase, za družino, hišna opravila (npr ko je čas za pakiranje) in zapišeš najlepše spomine in prelomnice.
Planer Moje leto lahko dobiš na zljubeznijomama.com.
6. Koledar
A kdaj se gre zares? Ko zapišeš v koledar, ki visi na steni. To je to. Dopust je zacahnan. Ko imaš datum, lahko planiraš naprej ostale stvari. Za družine predlagam družinski koledar, kjer so razvidni plani za celotno družino, zato ni šans, da bi si kaj slučajno splanirali dvojno. Koledar “brez slik” je dobra ideja tudi, če ne veš, kaj bo pasalo na zid obdarovanca.
Družinski koledar lahko naročiš na familylab.si.
7. Družinske kartice
Ponavadi vzamemo s seboj manjše stvari-tiste, ki ne zavzamejo preveč prostora. Zato veliko družabnih iger ne pride v poštev. Kaj pa je za vso družino in pride v majhnem paketku? Družinske kartice Igrajmo se-spoznajmo se. Kartice so super za refleksijo dneva, spoznavanje svojega otroka, partnerja in konec koncev tudi samega sebe. Idealne so za potovanja in družinske večere (tudi doma).
Kartice dobiš na socuten.si.
Še ene kartice, ki jih z veseljem vzamemo na potovanje so Joga kartice Mali Ganeša. Za zdrav začetek dneva – zabavno razgibavanje po karticah. Pri nas so pravi hit!
Joga kartice lahko dobiš na maliganesa.si.
8. Pobarvanka
Ko barvaš, te sprosti in če si dovoliš, te tudi odpelje v razmišljanje. Kam, kdaj, kako.. Barvanje ulic svojega priljubljenega mesta, zakaj pa ne? Pobarvanka za otroke je enostavna, a vedno aktualna “igrača” za na pot. Pobarvanko za odrasle pa priporočam predvsem “za doma”, da se umiriš in v mislih že načrtuješ novo potovanje.
Pobarvanko za odrasle Ljubljana dobiš na amelaspendl.com.
A veš, da si lahko zelo luštne otroške pobarvanke preneseš tudi čisto brezplačno? Nekaj jih dobiš tudi tukaj – pri meni.
Take dobiš na malijunaki.si in na maliganesa.si.
9. Vstopnice za muzej in steklenica
Saj veš, da vedno, ko vstopiš v muzej, vstopiš v drug svet in začneš novo potovanje, znova in znova? V Kul pozornosti – darilnem paketu Mestnega muzeja Ljubljana, te poleg vstopnic za muzej čaka še Muzejska voda – steklenica za vodo. Res kul pozornost za vse, ki radi vsake toliko pobegnejo iz sedanjosti, a jim hkrati ni vseeno za prihodnost.
10. Vodnik po Sloveniji
Družinski vodnik Kam z mulcem po Sloveniji je knjiga za spoznavanje novih krajev in aktivno preživljanje časa v naravi. V priročniku najdeš predloge za izlete in doživetja za otroke vseh starosti, nasvete za sproščena potepanja, predloge za izlete v okolici, spletne naslove in zemljevid. Go-to knjiga za vsako družino, ki rada raziskuje Slovenijo.
Vodnik lahko dobiš na kamzmulcem.si.